از سراسر وب

محمد ارضی معروف به منصور ارضی در اولین روز از اردیبهشت ماه سال 1332 در کوچه قندی محله نازی آباد تهران دیده به جهان گشود. وی که اکنون به یکی از معروف ترین و بهترین مداحان اهل بیت در کشور تبدیل شده است، علاقه خود به این امر را از دوران کودکی نشان داد و در محضر عمویش به فراگیری آن پرداخت. حسن ارضی عموی او در مجالسی که در جنوب شهر تهران برگزار می‌شد مانند مراسم دعای کمیل در امام زاده قاسم و مراسمات مسجد جمکران و حرم شاه عبدالعظیم حسنی (ع) شرکت می‌کرد و منصور ارضی نیز به همراه او دراین مراسمات شرکت می کرد. دانلود مداحی قدیمی حاج منصور ارضی در بسیاری از سایت ها نیز موجود است.

 

حاج منصور در زمان جنگ

با آغاز جنگ تحمیلی حاج منصور ارضی در جبهه های غرب کشور حضور یافت و با برگزاری مراسم هایی چون خواندن دعای کمیل و نوحه خوانی برای رزمندگان در خط مقدم ایجاد انگیزه مضاعف می کرد. در یکی از این مراسم ها حاج منصور ضمن خواندن دعای کمیل، یکی از معروف ترین و به یاد ماندنی ترین مداحی های خود را با شعری با مطلع «دوکوهه السلام ای خانه عشق» اجرا کرد. در ادامه این شعر به صورت کامل قرار گرفته است.

دوکوهه” السلام ای خانه عشق     سلام ما به تو میخانه عشق

“دوکوهه” منزل و مأوای عشاق       دگر خالی شده از جای عشاق

“دوکوهه” از چه چون ویرانه هستی   تو خالی از گل و پروانه هستی

“دوکوهه” صبحگاهت با صفا بود         کلاس درس ایثار و وفا بود

“دوکوهه”  گو تو گردان ها کجایند       مگر نزد شهید کربلایند

“دوکوهه” آن حسینیه همت          دگر پر گشته است از خاک غربت

“دوکوهه” کو یگان ذوالفقارت       کجایند عاشقان بی قرارت

“دوکوهه” از جدایی تو فریاد     بگو باشد کجا گردان مقداد

“دوکوهه” قلب ما پر گشته از غم     نمی آید دگر گردان میثم

“دوکوهه” کن نظر بر ما چه ها رفت     بگو گردان حمزه ات کجا رفت

“دوکوهه” دســت آموز شجاعت    کجا زد خیمه گردان شهادت

“دوکوهه” ای محل عشق و ایثار   بود خالی دگر گردان انصار

“دوکوهه” روز ما گشته شب تار    کجا برپا شده گردان عمار

“دوکوهه” گشته اند قربان قاسم    بسیجیان غیرتمند مسلم

“دوکوهه” بال ما گردیده پرپر   کمیل و مالک و گردان جعفر

“دوکوهه” گشته ای خالی تو دیگر   ز گردان حبیب و هم اباذر

حاج منصور و فعالیت های سیاسی

از منصور ارضی به عنوان یکی از سیاسی ترین و جنجالی ترین مداحان ایرانی یاد می شود. از شاگردان معروف ایشان می توان به حسین سازور، سعید حدادیان، عبدالرضا هلالی، حسن حسین‌خانی، مصطفی روحانی، محمود کریمی و محمدرضا طاهری اشاره کرد که اکثر آن ها نیز راه استاد خود را در پیش گرفته و ضمن مداحی سخنان سیاسی بر زبان آورده اند. او در مراسم دعای روز عرفه در یکی از جنجالی ترین اظهار نظرهای خود درباره آیت‌الله مرحوم هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی گفته بود: “اون یارو آخرش در استخر مرد، این یارو هم آخرش در استخر می‌میرد.” او که مداحی اصولگراها است، از اواخر دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی انتقادهای سیاسی او آغاز شد. او معتقد است سیاست عین مداحی است. در بسیاری از موارد نیز انتقادهای تند او از محافل خصوصی خارج شده و به رسانه ها کشیده شده است.

نظرات
پی ام 30 موزیک
[ads_footer]